Vzdělávání o zdraví

Výchova ke zdraví je obor pedagogiky, kde se prolíná medicína, zdravotnictví a sport do vzdělávání. Zkusím se zaměřit na vzdělávání v oblasti hubnutí. To je moje parketa.

Jednoznačným leaderem mezi servery zaměřenými na hubnutí je Nadváha (www.nadvaha.cz). Nejspíš i proto, že není reklamním nástrojem pro hubnoucí produkty.

Dieta je základem každé redukční kúry, bez diety zkrátka nelze hubnutí realizovat. Návodů a rad jak zhubnout sice najdete spoustu (krabičková dieta, dietní jídelníček, různé hubnoucí čaje…), ale co opravdu  funguje a co je jen dieta pro vaší peněženku, to je občas těžké zjistit. Pokud však má být dieta na hubnutí účinná, je vždy nutné vhodně nakombinovat zvýšení výdeje a snížení příjmu energie pro naše tělo – zkrátka trochu toho pravidelného pohybu a zdravá strava.

Konkrétní přehled různých diet naleznete v knize „MUDr. Leoš Středa, PhDr. Marie Formáčková: Univerzita hubnutí“, kterou si můžete objednat shodou okolností také na www.nadvaha.cz, případně si ji zdarma přečíst na books.google.cz (kde stačí do pole pro vyhledávání zadat „Univerzita hubnutí“). Nebo také v Nebezpečném světě kalorií (knížka tří autorů: Prof. MUDr. Rajko Doleček, Doc. MUDr. Leoš Středa a MUDr. Kateřina Cajthamlová).

A rozkliknutím této kategorie na horní liště najdete tabulky k různým dietním režimům.Tato stránka slouží k odpovědím na vaše otázky kolem hubnutí. Nemá za cíl, odpovědět komplexně na otázku, jak zhubnout. K tomu jsou povolané weby o hubnutí, jako nadváha. Ten se snaží pohlížet na hubnutí nekomerčně a z pohledu různých lékařských odborníků.  Nejsem totiž příznivcem různých výživových poradců. Ne proto, že sám jsem doktor a chtěl bych lékaře prosazovat, ale proto, že naše legislativa nevyžaduje na výživových poradcích žádnou kvalifikaci. Je to volná živnost, nevyžadující žádnou kvalifikaci. Výživového poradce může dělat třeba i popelář, aniž musí na jakýkoli kurz.

Četla jsem hodně o krabičkových dietách…byla jsem ale zklamaná, protože nehubnu. Když ale jiní hubnou, jak je to možné? Nebo ti herci a zpěváci, co na to dělají reklamu, lžou? 

Dobrý den, držím Dukanovu dietu a chtěla bych se zeptat na „křehký chléb extrudovaný“…


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..