Krabičková dieta

<< zpět na hlavní stránku Poradny

Četla jsem hodně o krabičkových dietách, jak si je chválí různí zpěváci, a tak jsem se také rozhodla pro toto hubnutí, i když je to pro mě drahé. Byla jsem ale zklamaná, protože nehubnu. Když ale jiní hubnou, jak je to možné? Nebo ti hercia zpěváci, co na to dělají reklamu, lžou? 
MUDr. Leoš Středa: Krabičková dieta je označení, které se v posledním roce vžilo pro dietní jídla, které vyrábějí různá stravovací zařízení. Takové jídlo vám firma doveze domů nebo do kanceláře a vy si ho jen ohřejete v mikrovlnce. Popularitu takové dietě přineslo zhubnutí zpěváka Michala Davida. Na takové dietě není nic ani podvodného, ale na druhou stranu ani nic zázračného. Jde o běžné jídlo, které si objednáte. Tedy od běžného jídla se liší jen nižším obsahem kalorií. Pro výrobce je to výhodný obchodní artikl, protože úspora kalorií spočívá v menších porcích, takže je takové jídlo výrobně levnější. Protože je ale inzerováno jako jídlo dietní, můžou ho výrobci krabičkových diet prodávat dráž.
Porovnejte si jídelníčky jednotlivých firem, které krabičkovou dietu prodávají. Zjistíte, že princip je vždy podobný. Tedy omezení příloh, menší porce jídel, to je základ redukční diety. Nahradit kalorické složky zeleninovými saláty. Jist často malé porce, proto má správná krabičková dieta 5 jídel na každý den.  V praxi je to něco podobného, jako kdybyste se rozhodla přestat vařit doma a místo toho si objednala hotové jídlo pro rodinu od zásilkové služby. Cena bývá vyšší než jídlo v restauracích. Proto dietu nabízí tolik firem, ty si rády zaplatí známou osobnost do reklamy.
To, že při krabičkové dietě někteří zhubnou a někteří ne, je logické. Taková dieta nebývá sestavena na základě individuálního vyšetření jednotlivé osoby. Jde o „masovku“, tedy službu určenou co nejširší skupině odběratelů. Nejde o dietu šitou na míru. A protože máme každý z nás jiný metabolismus, jsou výsledky u různých osob různé. Někdo zhubne i tehdy, pokud kalorie omezí jen málo. Špatně se hubne těm lidem, kteří mají metabolismus pomalý. Tam někdy nestačí ani přísné omezení přísunu energie. Takoví lidé hubnou špatně. Bohužel mezi obézními je jich většina.
Pokud vám krabičková dieta připadá drahá, mám pro vás tip. Většina firem publikuje své jídelníčky na internetu, aby klienty nalákala. Tak uvařte doma to samé, co oni nabízejí, a dostanete se na čtvrtinu ceny. Jde opravdu jen o omezení množství jídla a o výběr toho, co je nekalorické. Dietně se dá stravovat klidně i ve fast-food restauracích. Jen si tam místo hamburgerů a hranolek musíte objednávat saláty. Ty v McDonaldech mají také .

<< zpět na hlavní stránku Poradny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..