Léčebná edukace obézních

B02329 Léčebná edukace obézních

Léčebná edukace obézních, navazující na předmět Monitoring a terapie obezity, je přehledem moderních trendů v terapii obezity a způsobů monitoringu a vzdělávání obézních pacientů. Výuka je koncipována jako eLearning. Výukové texty jsou publikovány elektronicky, zahrnují texty a interaktivní přednášky předních našich odborníků s prezentací. To vše najdete webu nadvaha.cz v sekci Školy a univerzity.

Edukace obézních je zanedbávanou aktivitou. Proto vítězí komerční nabídky bez ohledu na skutečný efekt redukční metody. Prof. Svačina z 1. lékařské fakulty UK spočítal, že za nesmyslné přípravky na hubnutí vydají lidé více peněz, než kolik utratí za skutečnou léčbu obezity.

Jenže i termín skutečná léčba obezity je vágní. Oficiální strategie Obezitologické společnosti je např. bariatrická chirurgie, kterou dokonce proplácejí zdravotní pojišťovny. Otázka je, zda zákroky jako gastrický bypass nejsou pro žaludek deformující s rizikovými komplikacemi jako vznik vředů v jizvě apod.

Prodej diet, hubnoucích přípravků a přístrojů je komerční džungle, ve které jsem se sám v 90. letech pohyboval a už nikdy bych se nechtěl vrátit. Nevítězí pravda, ale SEO – web s nejlepší pozicí ve vyhledávačích.

Ve skutečnosti je hubnutí sporné vždy. Můj kamarád prof. Rajko Doleček (1925 – 2017), nestor české obezitologie a sám štíhlý muž, říkával: „Děkuji mamince a tatínkovi za genetický kód.“ Zdědil sklon netloustnout. Kromě genetiky jsou rozhodující měsíce prenatální (tedy před narozením) a pak období kojenecké, batolecí a předškolní. Tehdy se formujeme. Jaké nám rodiče předali vztahy, pohybové a stravovací návyky se projeví v dospělosti. My, co nám nebylo dáno do vínku, se budeme celý život potýkat s jo-jo efektem. Hlavní zásady jsem kdysi shrnul v publikaci Univerzita hubnutí a společně s MUDr. Cajthamlovou a prof. Dolečkem v Nebezpečném světě kalorií. Vznikly i krátké videopřednášky, odkazy jsou zde: YouTube – Nebezpečný svět kalorií